chinati
Internships
 
 

Chinati Foundation Interns

2013
Christie DeNizio, Philadelphia, Pennsylvania
Sam Hollands, Boston, Massachusetts
Lilah Leopold, Montclair, New Jersey
Lolita Fierro Martinez, El Paso, Texas & Ciudad Juárez, Mexico
Katie Smither, Austin, Texas
Claire Taggart, Oakland, California

2012
Sarah Bencic, Grove City, Pennsylvania
Celia Caldas, Dallas, Texas
Anne Daniel, St. Simons Island, Georgia
Katharina Hoeyng, Dusseldorf, Germany
TJ Hunt, Austin, Texas
Sam Korman, Buffalo, New York
Jana LaBrasca, Berkeley, California
Claire Thomas, Long Island, New York
Alex Vargo, Philadelphia, Pennsylvania
John White, Providence, Rhode Island
Ross Young, Phoenix, Arizona

2011
Yoseff Ben-Yehuda, New York, New York
Irene Berkowitz, Philadelphia, Pennsylvania
Dani Cardia, New York, New York
Molly Everett, Berkley, California
Allyson Feeney, Pasadena, California
Sara Hammar, Gothenburg, Sweden
Matt Jacobs, Kansas City, Missouri
Miriam Johannesson, Stockholm, Sweden
Tahinee M. Felix Marin, Austin, Texas
Raven Munsell, Portland, Oregon
Rachel Neel, Austin, Texas
Polyxeni Papadopoulou, Gothenburg, Sweden
Yano Rivera, San Francisco, California & San Juan, Puerto Rico
Elisa Smilovitz, Leonia, New Jersey
Olivia Smith, Dallas, Texas
Gladysa C. Vega-González, Philadelphia, Pennsylvania
Madeleine Wilhite, San Francisco, California

2010
Sam Allen, Providence, Rhode Island
Leigh Arnold, Beatrice, Nebraska
Theresa Bembnister, Cleveland, Ohio
Michael Breland, San Francisco, California
Logan Caldbeck, Montreal, Quebec, Canada
Emma Catherine Perry, Newfields, New Hampshire
Madeleine Compangnon, New York, New York
Grace Davis, Charleston, South Carolina
Natalie Good, Dayton, Ohio
Andrew Robert Fulcher, Raleigh, North Carolina
Rachel Hillery, Houston, Texas
Jennifer Kahn, Gainesville, Florida
Nicole Lattuca, San Francisco, California
Sarah Mc Menimen, San Francisco, California
Jack Murphy, Denton, Texas
Megan Randall, Sioux Falls, South Dakota
Mallory A. Ruymann, Boston, Massachusetts
Alex Schmidt, Chicago, Illinois
Almut Shilling, Vienna, Austria
Anna-Claire Stinebring, Oberlin, Ohio
Aurora Tang, Los Angeles, California

2009
Adrian Amiro, Midland, Texas
Mary Claire Angle, Austin, Texas
Katherine Robinson Bray, New Orleans, Louisiana
Christopher Brown, Irving, Texas
Ana Paula Castro, Sao Paolo, Brazil
Aschely Cone, New Orleans, Louisiana
Lisa Cuellar-Felix, El Paso, Texas
Sonia Epstein, Middlebury, Vermont
Michalle Gould, Austin, Texas
Georgia Kennedy, Greensboro, North Carolina
Anna Kryczka, Chicago, Illinois
Elise Le Gallo, San Francisco, California
James Pierce, Austin, Texas
Mark Rosen, Austin, Texas
Artemis Rüstau, Dresden, Germany
Hallie Scott, North Adams, Massachusetts
Marya Spont, Bellingham, Massachusetts
Amelia Steely, Brooklyn, New York
Katy Jane Tull, Austin, Texas
Kelsy Waggaman, Santa Fe, New Mexico
Diana Wagner, Charlotte, North Carolina
Mary Wegmann, Dallas, Texas
Emily Wilkerson, New Orleans, Louisiana
Courtney Yoshimura, Anchorage, Alaska

2008
Seth Rodewald-Bates, Baton Rouge, Louisiana
Elizabeth Chaney, Richmond, Virginia
Christy Crosson, Commerce, Texas
Elisabeth Davies, Brooklyn, New York
Elizabeth Dusing, Lexington, Kentucky
Courtney Erwin, Louisville, Colorado
Emily Ewbank, Dallas, Texas
Erin Foley, Chicago, Illinois
Evan Hall, Ann Arbor, Michigan
Laura Hanssens, Brussels, Belgium
Laura Lea Nalle, Austin, Texas
Amanda Mayo, Southlake, Texas
Kinga Olesiejuk, Krakow, Poland
Luis Porras, Juarez, Mexico
Daniel Sander, Williamsburg, Michigan
Isabelle Smeall, New York, New York
Julia Stroud, Overland Park, Kansas
Mark Tallowin, London, England
Michael Tschampl, Sioux City, Iowa
Miguel Verastique, Taylor, Texas

2007
Katie Anania, Las Vegas, Nevada
Mitchell Anderson, Thomasville, Pennsylvania
Simon Baier, Bamberg, Germany
Samantha Belling, Hillsborough, North Carolina
Joshua Clavell, San Diego, California
Lisa Nicole Cromartie, Gainesville, Florida
Jose Victor Sanchez Cuenca, Murcia, Spain
Ryan Dowler, San Angelo, Texas
Tammy Kim, San Francisco, California
Caleb King, Charlottesville, Virginia
Lauren Klotzman, Victoria, Texas
Lucy Lenoir, Austin, Texas
Johanna Rasmusson, Aarhus, Denmark
Aimée Reed, Berkeley, California
Anne Reeve, Hammond, Louisiana
Christopher Shelley, New York, New York
Virginia Smith, Austin, Texas
Richard Spencer, Edinburgh, Scotland

2006
Matthew Au, Lake Elsinore, California
Dylan Bemberg, Houston, Texas
Ross Cashiola, Chicago, Ilinois
Amelia Chan, Austin, Texas
Tasha Cortimilia, Richmond, Virginia
Tim Johnson, Elgin, Texas
Katherine Kordaris, Cambridge, Massachusetts
Quinn Latimer, New York, New York
Bella Martinez, Austin, Texas
Lea Mayer, Paris, France
Caitlin Murray, Austin, Texas
Jenny Patchovksy, Cologne, Germany
Raphael Pennekamp, Obernfeld, Germany
Ulrike Rehwagen, Munich, Germany
Alicia Ritson, Sydney, Australia
Paolo Thorsen, Polling, Germany

2005
Elena Aniel-Quiroga, Bilbao, Spain
Mike Bianco, San Francisco, California
Henrik Borjesson, Stockholm, Sweden
Emily Brink, Lubbock, Texas
Anna Gritz, Düsseldorf, Germany
Franziska Herzog, Cologne, Germany
Ardy Keramati, Allentown, Pennsylvania
Sean Lopano, Austin, Texas
Will MacKinnon, Melbourne, Australia
Jonathan Mergele, Austin, Texas
Kate Moomaw, New York, New York
Kelly O'Connor, San Antonio, Texas
Jeanne Parkhurt, New York, New York
Jenny Patchovsky, Cologne, Germany
Paloma Cavalho Santos, Rio de Janeiro, Brazil

2004
James Bae, Berkeley, California
Susannah Bailis, Pittsburgh, Pennsylvania
Sophie Carr, Sheffield, United Kingdom
Samantha Contis, New York City, New York
Rose Daly, Houston, Texas
Rachel Freer, Houston, Texas
David Gilbert, New York City, New York
Ricardo Gomes, Lisbon, Portugal
Karen Gonzalez, Edmond, Oklahoma
Jonathan Kinkley, Chicago, Illinois
Antoine Mayer, Paris, France
Ben Meisner, Taos, New Mexico
Jenny Moore, New York City, New York
Peter Niles, Cambridge, Massachusetts
Janine Soper, Plymouth, Massachusetts
Magnus Stenmark, Stockholm, Sweden
Francesco Stocchi, Rome, Italy
Takako Tanabe, Tokyo, Japan
Kelli White, Cambridge, Massachusetts

2003
Mirjana Beneta, Cologne, Germany
Katie Geha, Ames, Iowa
Ricardo Gomes, Lisbon, Portugal
Joachim Kretzer, Berlin, Germany
Brendan McCarthy, Washington DC
Megan Meece, El Paso, Texas
Jason Miers, Fort Worth, Texas
Luis Edú Nieto Cabral, Oaxaca, Mexico
Quintín Rivera-Toro, Caguas, Puerto Rico
Alexandra Robinson, Kansas City, Missouri
Emily Seale, San Antonio, Texas
Katherine Segal, Copenhagen, Denmark
Luke Smythe, Auckland, New Zealand
Jessica Sowls, Winona, Minnesota
Timothy Straveler, Chicago, Illinois
Raha Talebi, Shiraz, Iran
Phaedra Wendler, Denton, Texas

2002
Andrea Bastigkeit, Berlin, Germany
Mirjana Beneta, Cologne, Germany
Jane Chin Davidson, Portland, Oregon
Christopher Cook, Sioux City, Iowa
Kendra Curry, Freeport, Maine
Stuart Gill, Corpus Christi, Texas
Ricardo Gomes, Lisbon, Portugal
Michael Keller, Tucson, Arizona
Miriam Martinicic, Mentor, Ohio
Isabel Rios, Houston, Texas
Katherine Segal, Copenhagen, Denmark
Trevor Shaw, Ogden, Utah
Erica van Zon, Auckland, New Zealand
Christine Waller, Albuquerque, New Mexico
Regina Yunghans, Manhattan, Kansas

2001
Justin Almquist, Brooklyn
Justin Beal, New Haven
Francis Berden, Belgium
Landon Brown, Chicago
Anders Hansen, Denmark
Anne Mannes, San Francisco
Colin Rae, Scotland
Tina Weidner, Germany

2000
Dorle Deschermeier, Berlin, Germany
Sarah FitzSimons, Cleveland. Ohio
Paula Lynch, Athens, Ohio
Kelly McRaven, Athens, Ohio
Laura Moffatt, London, England
Robert Off, Athens, Ohio
Joshua Roberts, Houston, Texas
Anders Wadman, Stockholm, Sweden

1999
Elmer Barco, Woodbury University, Los Angeles
Katherine Heinlein, Texas Tech University, Lubbock, Texas
Michael Kaufmann, Olympia, Washington
Sondra Rosenberg, Oberlin College, Ohio
Petra Sahm, Kunstakademie Düsseldorf, Germany
Dagmar Schuster, University of Technology, Munich, Germany
Laura Sielen, Oberlin College, Ohio
Michael Toepffer, Aachen, Germany
Katherine Megan Wilde, Haszen College, Houston, Texas
James Way, University of Houston, Texas

1998
Amy Fry, Oberlin College, Ohio
Taylor Hall, University of Mississippi
Katherine Hallgarten, Middlesex University, England
Lisa Larsson, Academy of Fine Art Odense, Denmark
Dan Misri, Cooper Union, New York
Robert Moon, Kingston upon Thames, England
Tatjana von Prittwitz, Bard College, New York
Laura Sielen, Oberlin College, Ohio
Stephen Smith, New York City
Eric Viallard, Paris, France
Lena Youm, New York City

1997
Christine Bisetto, University of Dallas
Annet Bol, Gerrit Rietveld Akademie, Amsterdam, Holland
Johanne Fiebelkorn, Braunschweig, Germany
Stephen Greenhalgh, Henry Moore Sculpture Institute, England
Rob Johannesma, Gerrit Rietveld Akademie, Amsterdam, Holland
Julika Kühner, Kunstakademie Karlsruhe, Germany
Christine Litz, Köln, Germany
Lorie Offutt, University of Dallas
David Raskin, University of Texas at Austin
Erin Wright, New York City

1996
Victoria Bates, University of Hertfordshire, England
Andrew Berner, Bard College, New York
Gideon Danilowitz, University of Michigan, Ann Arbor
Susanne Grube, FriedrichWilhelm Universität, Bonn, Germany
Sara Heywood, Edinburg College of Art, Scotland
Sally Ann Hirst, University of Hertfordshire, England
Liron Lupu, Bezalel Academy of Art, Jerusalem
Lyuba Menshikoff, Bezalel Academy of Art, Jerusalem
Petra Schön, Stuttgart, Germany
Rebecka Sexton, Chicago
Sara Wicks, New York University
Eddy Wylie, Texas A&M University, College Station
Guillermo Zuaznabar, Kunstakademie Düsseldorf, Germany

1995
Steffen Boddeker, New York University
Kara Hamilton, Vancouver
Polly Lanning, University of Texas at Austin
Patricia Maloney, School of the Art Institute, Chicago
Patricia Stone, University of Texas at Austin
Damon Telepak, Trinity University, Texas

1994
Laura Flack, Austin
Kerry Freeman, Dallas
Sarah Gifford, Rhode Island School of Design
Ram Katzir, Cooper Union, New York
Ellen Moriarty, Mississippi State University

1993
Trac Bledsoe, University of Texas at Austin
Steve Rogers, University of Texas at Austin
Ariel Siegal, Rhode Island School of Design
Peter Stanley, Cooper Union, New York
J. Cordell Steinmetz, Harvard University, Massachusetts

1992
Calvin Johnson, Tulane University, Louisiana
Jorge Juan, Cornell University, New York
Nicholas Marshall, Tulane University, Louisiana
Michael Roch, Texas A&M University
Jim Skanberg, Tulane University, Louisiana

1991
Christopher Gerron, California College of Arts and Crafts

1990
Robert Dickson, Brown University, Rhode Island
Nicole Rosenthal, Brown University, Rhode Island

spacer